HomeBlog / HírekBlogAz ipar helyzete 2024-ben: Ipari automatizálás és robotika Magyarországon

Az ipar helyzete 2024-ben: Ipari automatizálás és robotika Magyarországon

2024-ben a globális és hazai ipari szektor számos kihívással és lehetőséggel szembesült. Az ipari robotika és automatizálás terén is történtek előrelépések, ugyanakkor a gazdasági bizonytalanságok visszafogták a vállalatok beruházási kedvét. Az alábbiakban áttekintjük az ipari automatizálás és robotika helyzetét Magyarországon, valamint a 2024-es piaci környezetet.

Növekvő igény az ipari robotikára

A globális trendekhez hasonlóan az elmúlt években Magyarországon is nőtt az ipari robotok alkalmazása, amely hozzájárult a termelékenység és a versenyképesség növeléséhez. A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) adatai szerint 2023-ban világszerte több mint 590 000 ipari robotot telepítettek, ami 7%-os növekedést jelentett az előző évhez képest. Magyarországon a robotsűrűség is folyamatosan emelkedett: 2022-ben 10 000 dolgozóra 115 ipari robot jutott, és ez a szám 2023-ban és 2024-ben is tovább nőtt, ha nem is a várt mértékben.

Ez az emelkedés elsősorban az autóipar, az elektronikai ipar, valamint a logisztikai és csomagolástechnikai szektorok erősödésének köszönhető. Magyarországon a legnagyobb beruházások, mint a debreceni BMW és a szegedi BYD gyárak, jelentősen hozzájárultak az ipari robotok térhódításához, hiszen a nagyvállalatok egyre inkább az automatizációban látják a versenyelőny megszerzésének kulcsát, valamint a gazdasági visszaesés és az autóipar globális problémáinak megoldását is.

A beruházási hajlandóság visszaesése

A 2024-es év során a gazdasági kihívások jelentős hatással voltak a vállalatok beruházási stratégiáira. Az infláció emelkedése és a finanszírozási költségek drámai növekedése miatt a magyarországi beruházások volumene az év második negyedévére 16,8%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az autóiparra nagymértékben támaszkodó vállalkozások, különösen az alkatrész beszállítók és gyártók, szinte teljes mértékben befagyasztották a beruházásaikat. A visszaesés azonban nem korlátozódott az autóiparra; szinte minden iparágban érzékelhető volt. A legtöbb projektet az év közepétől kezdve elhalasztották, és a megvalósításukat a következő évre tűztek ki. A kisebb, kevésbé stabil megrendelői körrel rendelkező cégek gyakran nemcsak elhalasztották, hanem teljes mértékben törölték fejlesztési terveiket, hogy csökkentsék a kockázataikat.

A beruházások visszafogása komoly hatással volt a termelékenységre és a versenyképességre, és ezért több vállalat a belső fejlesztésekre helyezte a hangsúlyt. Jellemzővé vált a munkaerő átcsoportosítása, valamint a kényszerű kivárás és kármentés. A beruházási stratégiák már nemcsak a KKV-szektorban, hanem a multinacionális cégeknél is jelentős mértékben átgondolásra kerültek, ami a nagyobb projekteknél is csúszásokat okozott.

A jövő reménysugarai

Bár a jelenlegi helyzet kihívásokkal teli, van remény a jövőre nézve. Az iparági elemzők szerint az üzleti hangulat bár nem javult jelentősen, de a finanszírozási költségek stabilizálódni látszanak. Ez némi biztonságérzetet adhat a magánberuházásoknak, amelyek kulcsfontosságúak a gazdaság fellendítésében. Az uniós források továbbra is nélkülözhetetlenek maradnak a nagyobb volumenű ipari fejlesztésekhez.

A vállalkozások számára az év második felétől elérhető pályázati lehetőségek is fontos szerepet játszanak az innováció és a technológiai fejlesztések előmozdításában. Például a GINOP Plusz 2.1.3-24 pályázat célja a kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése, valamint technológiai fejlesztéseik támogatása. A program különösen a termelési folyamatok korszerűsítését és a logisztikai innovációk megvalósítását segíti elő.

Az automatizáció és a robotika iránti igény hosszú távon valószínűleg tovább nő, mivel a technológiai fejlődés elkerülhetetlen. Azok a vállalatok, amelyek képesek a jelenlegi gazdasági nehézségek ellenére is beruházni és fejleszteni, a jövőben jelentős versenyelőnyt szerezhetnek.

Cégünkhöz is számos érdeklődés és ajánlatkérés érkezik folyamatosan, ami azt mutatja, hogy a vállalatok részéről megvan a hajlandóság az innovációra. Ugyanakkor a legtöbben csak akkor lépnek, ha a saját projektjeik (megrendeléseik) is megvalósulnak; addig a kivárás stratégiája tűnik biztonságosabbnak. A gazdaságpolitika szerepe még kiemelkedőbb lesz abban, hogy stabilabb beruházási környezetet teremtsenek, különösen az ipar számára.

Összegzés

A 2024-es év viszontagságai rávilágítottak arra, hogy az ipari szektorban a fejlődés és a kihívások kéz a kézben járnak. Miközben az automatizáció és a robotika iránti igény folyamatosan nő, a gazdasági bizonytalanságok és a beruházási költségek jelentős hatással vannak a cégek stratégiáira.

Bízunk benne, hogy a gazdasági környezet fokozatos stabilizálódásával egyre több vállalkozás mer majd lépéseket tenni az innováció és a fejlődés irányába. Az idén befagyasztott fejlesztések megvalósulása jövőre tovább erősítheti a hazai ipari szektor hosszú távú sikerét.